Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léčba a komplikace

 Vzhledem k tomu, že přesná příčina vzniku sklerodermie je u jednotlivých pacientů stále neznámá, a také vzhledem k rozmanitosti jednotlivých druhů sklerodermie, je třeba při léčbě ke každému pacientovi přistupovat individuálně a volit specifickou léčbu zaměřenou především na zmírnění příznaků.

Jelikož sklerodermie vzniká na podkladě autoimunitním,je léčba zaměřena především na potlačení těchto reakcí. Toho může být docíleno farmakologicky, tedy pomocí léků ( metotrexát, azathiopin či cyklofosfamid) u cirkumskriptní sklerodermie postihující pouze kůži postačí vyšší dávky vitaminu E  nebo aplikace penicilinu.

Je třeba léčit především vysoký krevní tlak, aby se zabránilo ledvinnému selhání. Vysoký kt ale nemusí mít nutně všichni postižení !

Rayunaudův syndrom je možno řešit mimo nošení teplých rukavic i podáváním aspirinu, který rozpouští drobné krevní sraženiny v cévách prstů.

Zde pozor - všechny léky na roztažení cév, i když jsou přírodní - snižují tlak !!!

Pálení žáhy můžeme zmírnit podáním antacid, vynecháním kofeinu,  cigaret a úpravou spaní (podepřením hlavy k zabránění zpětného toku žaludečního obsahu)

Na postiženou kůži používáme nejrůznější masti a vyhýbáme se slunečnímu záření či použiváme kvalitní opalovací prostředky s vysokým faktorem

 

Nezbytné je včasné vyhledání odborného lékaře,s jehož pomocí lze postup nemoci výrazně zpomalit, a následné dodržování léčebného plánu!!!

 

 

  Komlikace :

 

Komplikace sklerodermie jsou poměrně časté a velice rozmanité.

Až sedmdesát procent pacietntů může mít v důsledku sklerodermie postiženy plíce a s tím spojené problémy s dýcháním jako je dušnostkašel

Poškození ledvinných cév vede vzhledem k významu ledvin v udržování krevního tlaku k jeho zvýšení se všemi jeho negativními důsledky pro srdce, dále může způsobit bolesti hlavy, mdloby, záchvaty či mozkovou mrtvici. 

Postižení jícnu vede k poruchám polykání. Může se vyskytnou pálení žáhy, jelikož je změněn žaludeční uzávěr a kyseliny z žaludku se vrací do jícnu. V dalších částech trávicího ústrojí mohou změny vyvolat problém s trávením a s tím spojený průjem a úbytek váhy. Může se vyskytnou i svalová slabost či bolesti a změna pohyblivosti kloubů.