Jdi na obsah Jdi na menu
 


Raynaudův syndrom

 (Též Raynaudův fenomén - RF)

 
 

Raynaudův syndrom patří mezi nemoci projevující se zdánlivě nenápadnými příznaky, které mohou být ale i signálem závažné nemoci. 

K jejím charakteristickým příznakům patří bělání kůže prstů v chladu, modrání v teple... 

Prsty bělají proto, že dochází k pozastavení přítoku krve. Podkladem jsou křečovité stahy drobných tepen a tepének, které vedou k poruše krevního zásobení postižené oblasti. Faktorem, který vyvolá záchvat, bývají obvykle silné emoce nebo chlad. 

Postiženy jsou obvykle mladé zdravé ženy. Vlastní příčina onemocnění není známá.

 

Vlastní záchvat trvá obvykle 10-20 minut, probíhá ve třech fázích:

V začátku dochází k stažení tepének na prstech, což způsobí nápadnou bledost a zbělení prstů.

Následuje zfialovění až zmodrání prstů, které je způsobeno výrazným zpomalením krevního proudu a barevnou změnou krevního barviva způsobenou nedostatkem kyslíku v krvi. 

Třetí a tedy poslední fáze se projevuje zčervenáním, které je způsobeno opětovných roztažením cév a urychlením krevního proudu.

Během těchto všech fází je subjektivně pociťována snížená citlivost prstů, jejich chlad a bolest nebo pocit brnění.

 

Režimová opatření :

  • ochrana před chladem
  • ochrana před mechanickými vlivy
  • nepříznivé vlivy - nikotin, stres, některé léky
  • správná volba povolání (zejména pro dorostový věk)
  • informace o možném lékovém ovlivnění
 

Ochrana před chladem:
 

Obecně panuje představa, že dostatečným opatřením je chránit ruce v zimních měsících teplými rukavicemi. Ty jsou sice opravdu potřebné, ale samo o sobě je to opatření naprosto nedostačující. Platí, že jestliže budou před chladem dobře chráněny pouze ruce a nikoliv i zbytek těla, ke klinickým projevům RS stejně dojde.
Je proto naprosto nezbytné zajistit tzv. celkové teplo.
To znamená, že teplým oblečením musí být chráněno celé tělo. Lépe je přitom nosit více vrstev oblečení, než jeden huňatý svetr. Rukavice by měly být nejen teplé, ale také dostatečně volné, lépe palčáky než prstové.
Pozornost by měla být věnována i správné obuvi.
Na ochranu před chladem je přitom třeba myslet nejen v zimních, ale i v letních měsících. Například je třeba se vyvarovat velkému celkovému prochlazení při koupání.
 
 

Ochrana před mechanickými vlivy:
 

Naprosto nevhodná je práce s vibračními přístroji. Je třeba ale také připomenout další možné nevhodné vlivy. Mezi ně patří např. vliv tlaku - nevhodná je tedy např. příliš těsná obuv. Jako nepříjemná je  popisovaná také práce, kdy je nutné mít delší dobu zdvižené ruce....
 
 
Je potřebné říci, že ne každý, kdo má chladné ruce, musí brát léky.

U většiny postačí důsledné dodržování režimových opatření. 

 

Zavedení léků je otázkou posouzení objektivních nálezů (výsledků provedených vyšetření) a vašich subjektivních obtíží. Jako lék je možno použít preparáty, které jsou výtažky Gingko biloba a jsou přírodní léčbou. U některých citlivých lidí může tento preparát vyvolat bolesti hlavy, snížení krevního tlaku nebo zažívací obtíže. Další typem léků, které se používají, jsou preparáty, jejichž účinkem je zabrana nepřiměřeného stažení cév. Jsou to léky , které se jinak používají i na léčbu zvýšeného krevního tlaku, a proto jejich účinkem u některých lidí může být mírné snížení krevního tlaku s pocity točení hlavy a nevolnosti při rychlé změně polohy z leže do stoje nebo rychlého stoupnutí z dřepu. Těmto nepříjemným obtížím lze částečně předejít dostatečným přívodem tekutin, ranním čajem či černou kávou a postupnou změnou polohy těla.